Kontenery Mieszkalne – Wszystko co powinieneś wiedzieć

Domki w postaci kontenerów mieszkalnych to świetna propozycja dla osób, które szukają innowacyjnego zastosowania. Kontenery mieszkalne to świetna alternatywa dla domów tradycyjnych. Co więcej, ich widok już przestał zaskakiwać, a funkcjonalny system oraz szybki czas realizacji przyciąga duże grono zainteresowanych osób. Ten typ budownictwa można realizować na gruncie lub na wodzie! Koniecznie sprawdź wszystkie informacje o kontenerach mieszkalnych!

Co to jest kontener mieszkalny?

Jeszcze kilka lat temu kontenery były kojarzone z miejscami biurowymi lub sanitarnymi dla pracowników budowy. Od kilku lat zyskały one popularność jako miejsce odpoczynku, w którym można mieszkać przez cały rok.

Obecnie kontenery mieszkalne całoroczne są produkowane z trwałej i ocynkowanej blachy, a ich skuteczna izolacja pozwala na przebywanie w tego typu pomieszczeniu podczas każdej pory roku.  Stawia się je najczęściej w systemie modułowym. Co więcej, w ich wnętrzu znajdują się wszystkie potrzebne przyłącza i instalacje sanitarne. Coraz częściej ten typ budownictwa jest wykorzystywany jako alternatywa do budowy tradycyjnych domów. Z pewnością decydując się na kontener mieszkalny, oszczędzasz dużą ilość pieniędzy oraz czasu. Jest to świetne zastosowanie dla maksymalnie dwójki osób. Oprócz tego bez problemu możesz je swobodnie przetransportować na inne miejsce z wykorzystaniem firmy transportowej. Tak więc nowoczesne kontenery mieszkalne dedykowane są dla osób, które ciągle się przemieszczają.

Kontenery mieszkalne — rodzaje

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów kontenerów. Jaki produkt wybrać, aby spełniał wszystkie wymogi do zamieszkania? Po pierwsze kontenery dzielą się na kontenery mieszkalne i kontenery handlowe. W skrócie budowa tych pierwszych jest tak skonstruowana, abyś mógł mieszkać w nich przez cały rok. Natomiast kontenery handlowe są przeznaczone w celu sprzedaży określonych produktów lub świadczenia usług.  Oprócz powyższych możesz znaleźć na rynku kontenery dedykowane do działań gastronomicznych. Oprócz powyżej wymienionych kontenery dzielą się na:

  • biurowe,
  • ekspozycyjne,
  • eventowe,
  • sanitarne,
  • gastronomiczne,
  • kontenery — stróżówki.

Każde z wymienionych ma inne zastosowania i mogą być dedykowane dla osoby prywatnej, jak również dla przedsiębiorców.

Plusy i minusy pawilonów mieszkalnych

Kontener, czyli inaczej pawilon mieszkalny ma wiele zalet. Na wstępie warto zaznaczyć, że kontenery są bardzo tanie. Tak naprawdę wystarczy niewielki nakład pieniędzy, aby mieć dom pod klucz. Oprócz tego ten produkt cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ze względu na szybki czas realizacji. Wybrane firmy wykonują określony projekt już do 3 miesięcy! Ogromnym plusem jest mobilność budowli. Dlatego jest ona dedykowana dla osób, które ciągle się przeprowadzają.

Ponadto nie można zapomnieć o komforcie. Dzisiejsze kontenery mieszkalne są tak projektowane, aby spełnić wymagania najbardziej dociekliwych klientów. Co więcej, dobrze zaprojektowany kontener mieszkalny dostarcza dużo światła, jego wnętrze cieszy oko, a przy tym dobrze izoluje ciepło.

 

Oprócz wielu zalet kontenery mieszkalne mają również wady. Pierwszą z nich jest nieduży rozmiar. W związku z tym ten typ budownictwa dedykowany jest maksymalnie dla dwóch osób. Co więcej, ciężko będzie w nim organizować rodzinne spotkania, czy imprezy ze znajomymi.

Kolejną kwestią jest brak regulacji prawnych. Innymi słowy, większość kontenerów jest wybudowane bez fundamentów, a tym samym polskie prawo nie uznaje je jako budynki mieszkalne. Dlatego istnieje ryzyko odmowy przyłączu prądu i wody.

Nowoczesne kontenery mieszkalne to również bardzo wysokie koszty ogrzewania, wynikające z naszego klimatu.

Prawo budowlane

Aby wybudować kontener w postaci domu mieszkalnego bez zezwolenia, musisz zadbać o kilka kwestii. Projekt takiego budynku nie może być większy niż 35 m2 oraz nie może posiadać fundamentu. Innymi słowy, nie powinien być on trwale związany z gruntem. Jeśli spełnisz wszystkie te wymogi, nie potrzebujesz zezwolenia budowlanego, wystarczy jedynie zgłoszenie.

W przypadku, gdy zdecydujesz się na większą powierzchnię projektowanego „domku” ze stałym utwierdzeniem do podłoża, wówczas musisz wstawić się do urzędu o pozwolenie na budowę.

Budowa kontenera mieszkalnego

Kiedy zdecydujesz się na budowę kontenera mieszkalnego, to masz do wyboru dwie opcje jego wznoszenia. Pierwsza z nich to zamówienia gotowego produktu zgodnie z Twoimi preferencjami. W tej sytuacji najlepiej zgłosić się do firmy wykonującej tego typu rozwiązania. Budując kontener mieszkalny z kuchnią i łazienką przez specjalistyczną firmę, możesz być spokojny pełnej realizacji projektu, od wykonania gotowego kontenera do jego montażu, oraz instalacji sanitariatów.

Drugim rozwiązaniem jest przebudowa starego kontenera mieszkalnego. Dzięki modułowej konstrukcji można swobodnie składać kilka kontenerów ze sobą, uzyskując wymarzony efekt. W tym przypadku musimy zaplanować, czy konstrukcja ma być wykonana na fundamencie, czy mobilna. Co więcej, przemyśl wszystkie otwory pod drzwi i okna, a następnie zleć ich wycięcie.

Jednym z ważniejszych etapów jest dobrze wykonana instalacja systemów. Oprócz tego warto dodatkowo wzmocnić całą konstrukcję w celu zapewnienia stabilizacji budynku.

Gdzie sprawdzą się kontenery mieszkalne?

Kontenery nie koniecznie muszą być tylko w formie domu mieszkalnego. Mogą one pełnić wiele innych funkcji. Często można spotkać je jako budynki gastronomiczne albo sklepy. Duża część przedsiębiorców wykorzystuje je jako przestrzeń biurowa, usługowa, jak również do ekspozycji i sprzedaży produktów.

Na rynku możesz znaleźć wiele firm, które wykonają projekt według Twojego pomysłu i zgodnie z Twoimi preferencjami.

Ile kosztują kontenery mieszkalne całoroczne?

Cena kontenera zależna jest od metrażu całego obiektu, metody wykonania, jak również od wybranych zastosowań instalacyjnych. Oprócz tego koszty jest uwarunkowujemy w zależności od:

  • stanu kontenera,
  • dodatkowych przyłączy i elementów,
  • nowoczesnych rozwiązań,
  • firmy wykonującej realizację projektu.

Zazwyczaj koszt kontenera mierzy się za jego powierzchnię w m2. Tak więc średni koszt waha się od 1000 zł/m2 do 3000 zł/m2 . Im modernistyczny pawilon mieszkalny tym cena będzie większa. Warto dodać, że za nowoczesne kontenery mieszkalne trzeba przeznaczyć od 50000 do 100000 zł za budynek. Jednak ta cena obejmuje naprawdę ekskluzywne „domki” z innowacyjnymi zastosowaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *